بازار فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی در جهان است که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران زیادی را به خود جذب کرده است. حتی خیلی‌ها از راه معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در این بازار، در حال کسب درآمد هستند و به ثروت زیادی دست یافته‌اند. یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که هنگام ورود به این بازار برای افراد ایجاد می‎‌شود این است که درآمد فارکس چقدر است؟

اگر شما هم می‌خواهید وارد بازار فارکس شوید، باید ابتدا جواب این سوال را بدانید و با میزان و منابع درآمد فارکس از راه‌های مختلف آشنا باشید. در این مقاله، میزان درآمد فارکس از جهت‌های مختلف و مزایای آن را بررسی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

منابع درآمد فارکس

همانطور که گفتیم، بازار فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی در جهان است و به همین دلیل، سود فارکس می‌تواند از منابع زیادی تامین شود. در این بخش به بررسی اصلی‌ترین منابع درآمد فارکس خواهیم پرداخت.

معامله‌گری روزانه و کوتاه‌مدت

یکی از رایج‌ترین راه‌های کسب درآمد از فارکس، معامله‌گری یا تجارت ارز به‌صورت کوتاه‌مدت و روزانه است. در این روش، معامله‌گران یک یا چند ارز را زیر نظر گرفته و از نوسانات بازار فارکس سود کسب می‌کنند.

به زبان ساده‌تر، اگر شما در زمان کمی، یک ارز را در بازار فارکس با قیمت پایینی خریداری کنید و سپس آن را با قیمت بالاتر به فروش برسانید، معامله‌گری کوتاه‌مدت انجام داده‌اید.

البته موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود و شما می‌توانید از تجارت ارز با کاهش قیمت در بازار فارکس نیز سود کسب کنید.
به این نوع معاملات، معاملات sell-short گفته می‌شود که اگر آن را انجام دهید، با کاهش قیمت ارز سود کرده و با افزایش قیمت آن متحمل ضرر می‌شوید.

لازم به ذکر است که این نوع روش کسب درآمد از فارکس، ریسک بالایی دارد و شما نیاز دارید تا برای دست‌یابی به سود مستمر، از تخصص زیادی در تحلیل تکنیکال و بنیادی برخوردار باشد.

معاملات اهرم‌دار (لوریج)

معامله اهرم‌دار یا لوریج جزء یکی از ریسک‌های فارکس محسوب می‌شود و می‌توانید از این روش، بیشتر در معاملات کوتاه‌مدت و بلندمدت در بازار فارکس استفاده کنید. بگذارید این روش کسب درآمد از بازار فارکس را در قالب یک مثال توضیح دهیم.

فرض کنید که شما یک معامله خرید در فارکس با اهرم 10 انجام داده‌اید. حال اگر قیمت یک درصد افزایش پیدا کند، شما 10 درصد سود خواهید کرد و اگر 1 درصد کاهش پیدا کند، شما متحمل ضرر 10 درصدی خواهید شد.

درست است که در معاملات اهرم‌دار، امکان کسب سود بسیار زیادی وجود دارد؛ اما در عین حال، ممکن است شما تمام سرمایه خود را از دست بدهید. به همین دلیل، شما برای این کار نیز، به دانش، تجربه و تخصص بالایی در حوزه معامله‌گری نیاز دارید.

بازار فارکس

تجارت طلا، ارز و سهام

یکی از مزایای فارکس این است که شما می‌توانید در کنار ارز دیجیتال، از معامله دارایی‌های مختلف و معتبری مانند طلا و نقره، ارزهای کشورهای مختلف و سهام‌های بین‌المللی نیز درآمد داشته باشید.

معاملات خودکار

بسیاری از شرکت‌ها و حتی برنامه‌نویسان حرفه‌ای، اقدام به ساخت ربات‌ها یا الگوریتم‌هایی می‌کنند که می‌توانند به‌طور خودکار در بازار فارکس معامله کنند. حتی در حال حاضر نیز، بسیاری از معاملات در بازار فارکس توسط ربات‌ها و به‌صورت خودکار انجام می‌شود.

علاوه بر این، شما می‌توانید بسیاری از ربات‌های معامله‌گری را خریداری کنید و با استفاده از آن‌ها معاملات خود را در بازار فارکس خودکارسازی کنید. اگر شما یک برنامه‌نویس حرفه‌ای هستید، خودتان هم می‌توانید اقدام به ساخت ربات معامله‌گر و الگوریتم‌هایی برای خود کنید.

کپی تریدینگ

کپی تریدینگ یکی از رایج‌ترین منابع کسب درآمد از بازار فارکس است. همانطور که از نام این روش معاملاتی مشخص است، شما در این روش معاملات فرد دیگری را کپی می‌کنید. به عبارت دیگر، در این روش شما یک شخص معامله‌گر را در یک بروکر فارکس انتخاب می‌کنید و هر معامله‌ای که او باز کرد، به طور خودکار برای حساب شما نیز باز خواهد شد.

درآمد فارکس

درآمد فارکس چقدر است؟

حالا که با منابع کسب درآمد از بازار فارکس آشنا شدید، بهتر می‌توانید به سوالِ «درآمد فارکس چقدر است» پاسخ دهید. با توجه به منابع مختلف برای کسب درآمد از فارکس و میزان سرمایه و تخصص، درآمد فارکس می‌تواند برای هر کسی متفاوت باشد.

به عنوان مثال، شخصی که دارای 2 سال تجربه معامله‌گری در بازارهای مالی است، می‌تواند درآمد بیشتری در مقایسه با شخصی که تجربه خاصی در این زمینه ندارد کسب کند؛ یا کسانی سرمایه بیشتری را وارد معامله می‌کنند طبیعتاً سود بیشتری هم کسب می‌کنند.

 علاوه بر این، کسب درآمد از بازار فارکس بستگی به زمانی دارد که شما به یادگیری و معامله در آن اختصاص می‌دهید. بدیهی است که افرادی که زمان و انرژی بیشتری را به این کار اختصاص می‌دهند، می‌توانند درآمد بیشتری از این کار کسب کنند.

فواید و مزایای درآمد از فارکس

مزایای درآمد فارکس و معامله و فعالیت در این بازار، زیاد است. در این بخش به بررسی برخی از مهم‌ترین مزایای فعالیت در بازار فارکس خواهیم پرداخت.

نقدشوندگی بالا

تنها بازار مالی که بیشترین حجم پول در گردش را دارد، فارکس است. به همین دلیل، این بازار نقدشوندگی بسیار بالایی دارد و این موضوع معامله را برای افراد تا حد زیادی آسان می‌کند.

منظور از نقدشوندگی بالا در بازار فارکس این است که اگر شما قصد داشته باشید ارزی را خریداری کرده یا به فروش برسانید، این کار سریعا انجام خواهد شد و نیاز نیست در صف خرید یا فروش بمانید.

تحلیل‌پذیری بالا

به دلیل وجود حجم پول زیاد در بازار فارکس، این بازار تحلیل‌پذیری بالاتری در مقایسه با بازارهایی مانند بازار ارز دیجیتال دارد. به زبان ساده‌تر، ممکن است شما با استفاده از روش‌های تحلیلی مانند تحلیل تکنیکال در بازار فارکس، درصد برد بیشتری در مقایسه با معامله در بازارهای مالی کوچک‌تر داشته باشید.

کارمزدهای مختلف

بروکرهای زیادی وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، در بازار فارکس معامله کنید و لازم است بدانید که کارمزد معامله در هر کدام از این بروکرها متفاوت است. همچنین این کارمزد می‌تواند با توجه به نوع دارایی و معامله نیز متفاوت باشد.

به همین دلیل، شما می‌توانید با کمی جستجو، دارایی‌ها و بروکرهایی با کم‌ترین کارمزد پیدا کنید و معاملات کم‌هزینه‌ای داشته باشید.

راهنمای شروع کسب درآمد از فارکس

شروع فارکس مراحل مشخصی دارد و اگر می‌خواهید به تازگی در این بازار فعالیت کنید، بهتر است تا با روش‌های اصولی ورود به آن آشنا باشید. در این بخش قصد داریم تا مراحل ورود به بازار فارکس را به ترتیب بررسی کنیم.

آموزش

نه تنها در بازار فارکس، بلکه آموزشِ مناسب برای ورود به هر حوزه‌ای، امری ضروری محسوب می‌شود. به دلیل اینکه بازارهای مالی مانند فارکس از ریسک بالایی برخوردار هستند، شما نیاز دارید تا قبل از ورود به آن، تخصص لازم را کسب کرده و سپس اقدام به معامله کنید. در غیر این صورت ممکن است متحمل ضررهای بزرگی شوید.

افتتاح حساب کارگزاری

کارگزاری‌های بسیار زیادی وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها در بازار فارکس، معاملات خود را شروع کنید. کارگزاری‌های فارکس به شما این امکان را می‌دهند که به‌راحتی به معامله دارایی‌های مختلف مانند سهام‌های بین‌المللی و سایر دارایی‌ها بپردازید.

توجه داشته باشید که بهتر است در انتخاب کارگزاری، نکاتی مانند میزان اعتبار آن در جهان و حجم پولِ موجود در آن را در نظر بگیرید.

مشخص کردن استراتژی معاملاتی

شما نمی‌توانید بدونِ الگوبرداری از استراتژی‌های موفق فارکس و طراحی یک استراتژی برای خود به موفقیت در این بازار دست پیدا کنید. امروزه تمامی معامله‌گران موفق فارکس از یک استراتژی مشخص بهره می‌برند و هیچ‌گاه خارج از چارچوب معامله نمی‌کنند.

البته ممکن است شما مدت طولانی، مثلاً 8 ماه، با استفاده از یک استراتژی به سود نرسید که در این صورت نیاز است تا تغییراتی را در آن اعمال کنید.

سخن آخر

در این مقاله با بررسی درآمد فارکس، منابع کسب درآمد از فارکس و نحوه شروع معامله در این بازار همراه شما بودیم.

توجه داشته باشید که بازارهای مالی مانند فارکس نیاز به تخصص و تجربه دارند و روشی برای یک‌شبه پولدار شدن نیستند. حتی گاهی اوقات افراد با ورود به این بازارهای سرمایه خود را از دست می‌دهند.

به همین دلیل، نیاز است تا برای کسب سود مستمر و موفقیت در فارکس، از مهارت تحلیل تکنیکال و بنیادی بهره ببرید و همواره استراتژی مشخصی برای معاملات خود داشته باشید.